"Pan Tadeusz"

Oglądałem właśnie "Pana Tadeusza".

Okazuje się, że przez dwieście lat nie potrafimy poradzić sobie z jednym problemem. Nie ma wśród nas-w czasie, kiedy kraj jest wolny i niepodległy- jedności. Mickiewicz słusznie to zauważył, wszak księga XII nosi tytuł- "kochajmy się". I dziś to samo dzieje się w Polsce- kłótnie, spory, udowadnianie racji dla samego udowodnienia...Tylko gdzieś w tym wszystkim ginie tak zwany interes narodowy.

Nikt nie ma monopolu na mądrość. Interes partyjny bardzo łatwo tłumaczy działanie wbrew interesom państwa i jego obywateli. A przecież nie wszyscy jesteśmy "partyjni", ale wszyscy jesteśmy Polakami. A to znaczy, że jeśli nie godzę się na działanie tej czy innej partii, to mogę to wyrazić idąc na wybory. Wybory to ten moment, kiedy mam wpływ na to, co się dzieje.

Przykład? Pamiętacie program "Co z tą Polską"? Otóż przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, kiedy w sondażach zdecydowanie prowadził Bronisław Komorowski, gościem programu był Ada Michnik. Pamiętacie jego odpowiedź na pytanie, co musiałoby się stać, żeby Komorowski przegrał wybory? Odpowiedź była mniej więcej taka- Komorowski po pijaku musiałby przejechać na pasach ciężarną zakonnicę. Niemożliwe, prawda? A jednak.

"Pan Tadeusz" powstał ponad 150 lat temu. Okazuje się, że przez ten czas niewiele się nauczyliśmy jako naród.

Dlaczego?

To jest dla mnie jak na razie nieodgadnioną zagadką.

Nowszy wpis Odpowiedź Burmistrza Brześcia Kujawskiego na petycję
Starszy wpis Sylwester w Brześciu Kujawskim-wyniki sondy

Kategorie wpisów

Sonda

Zobacz wszystkie

Postanowienia noworoczne... Składasz czy nie?
TAK0%
NIE100%